Automobili iz uvoza nisu uvek bolji izbor, jer mnogi imaju vraćenu kilometražu.
Kod četvorotočkaša koji su na tržište Srbije stigli iz Slovenije, 6,8 odsto pregledanih vozila pokazalo je rizik od manipulacije kilometražom. U stopu je prate Italija (6,7 procenata) i Holandija (6,1 odsto), a slede Nemačka (5,1 procanat) i Švajcarska (3,6 odsto) .
Ovo se navodi u analizi jedne poznate kompanije za podatke o automobilima, a autori ističu da je teško utvrditi gde je izvršena ta manipulacija, jer se često dešava da lokalni prodavci falsifikuju kilometražu kod kola uvezenih iz inostranstva kako bi se veštački podigla cena. Za popravku velikog broja oštećenih vozila koriste se jeftini, neoriginalni delovi, što može uzrokovati probleme sa pouzdanošću u budućnosti. Kupcima se savetuje da, pored provere izveštaja o istoriji i potvrde njegovog porekla, odvezu automobil kod mehaničara kako bi se utvrdilo njegovo stvarno stanje.
Većina uvezenih četvorotočkaša u Srbiji potiče iz Zapadne Evrope i susednih oblasti. Čest je uvoz iz Nemačke i Švajcarske, jer ove zemlje nude širok spektar premijum i vozila srednje klase, često sa detaljnom servisnom istorijom. Tražena su i vozila iz Belgije i Holandije zbog rigoroznih propisa o održavanju, što garantuje da su u dobrom stanju.
Istraživanjem su obuhvaćeni izveštaji o istoriji automobila koje su klijenti ove kompanije kupili lane u periodu od 1. januara do 31. decembra. Vozila iz uvoza su klasifikovana prema zemlji porekla, izračunati su procenti i napravljena je rang-lista. Zemlje uvoznice najpodložnije prevarama sa kilometražom utvrđene su odabirom deset najvećih uvoznih tržišta i njihovim rangiranjem na osnovu procenta vozila sa vraćenom kilometražom.
Najviše vozila iz Italije
Od svih uvezenih vozila koja je ova kompanija proverila u 2024. godini, 20,7 odsto je na naše tržište stiglo iz Italije, 20 procenata iz Francuske, 11 iz Nemačke, 10,4 iz Švajcarske i 7,4 odsto iz Belgije.